Nytt fågeltorn vid Almeö invigt

Sedan hösten 2021 har bygget av ett nytt fågeltorn pågått vid Almeö. Det nya ektornet är nu färdigt. Härifrån har du en fantastisk utsikt över den södra delen av Hornborgasjön.

Almeötornet kräver en rejäl vandring, från parkeringsplatsen vid Skattegården. Men även den öppna Hornborgamaden brukar bjuda på fågelupplevelser. Leden går genom fågelskyddsområdet, men så länge du håller dig på leden får du gå här året om. Under blöta tider kan stövlar behövas på vandringen.

Turen till Almeö kan bland annat bjuda på enkelbeckasin, vigg, bläsand och rödbena.

Fågeltornet har byggts av Länsstyrelsens egna snickare Jonas Brolid och Elin Granh.

Elin Granh och Jonas Brolid framför fågeltornet.

Den här webbplatsen använder kakor (cookies)

Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen. En del av dessa kakor är tredjepartskakor. Genom att använda vår webbplats accepterar du att kakor används. Läs mer om kakor och hur du kan stänga av dem.