fjäril

Lupptäcksfärd längs fjärilsstigen

Det finns tusentals små kryp och insekter som flyger runt sjön. En del gillar sandhögar, andra gillar döda träd. Några gillar blåa blommor, andra gillar gula. En del har långa tungor och andra korta. Vilka är de? Varför behöver vi dem? Vi går på lupptäcksfärd!

Mer om guidningen

Vi tar med oss håvar, sugsnablar och luppar och ger oss ut längs den nya fjärilsstigen. Under cirka 30-40 minuter försöker vi hitta fjärilar, sländor och andra insekter. Vi tittar närmare på dem och försöker ta reda på vad det är vi hittar.

Samling

Guidningen börjar på naturum och återkommer varje onsdag under sommaren. Om det är hällregn ställs guidningen in eftersom småkrypen gömmer sig undan regnet. Här kan du se hur du hittar hit.

Viktigt att tänka på

Den här guidningen kräver ingen föranmälan. Guidningen brukar hålla på cirka 30-40 minuter.

Kontakta naturum.hornborgasjon@lansstyrelsen.se vid frågor.

Datum

22 jun 2022
Expired!

Tid

11:00 - 11:40

Platser

Naturum Hornborgasjön
Naturum Hornborgasjön

Arrangör

Naturum Hornborgasjön
Telefon
010-224 50 10
E-post
naturum.hornborgasjon@lansstyrelsen.se

Den här webbplatsen använder kakor (cookies)

Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen. En del av dessa kakor är tredjepartskakor. Genom att använda vår webbplats accepterar du att kakor används. Läs mer om kakor och hur du kan stänga av dem.